Rodzice dziecka:

1. Zgłaszają się do kancelarii parafialnej, celem sporządzenia aktu chrztu św. nie wcześniej niż na dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu dziecka, przynoszą ze sobą odpis aktu urodzenia z USC.
  2. Uczestniczą obowiązkowo w konferencji przygotowującej do chrztu św.
  3. Przystępują do Sakramentu Pokuty.
  4. Nie można udzielać sakramentu chrztu św. małym dzieciom bez faktycznej wiedzy rodziców lub wbrew ich woli.
  5. Jeśli rodzice dziecka żyją w związku cywilnym, kapłan powinien doprowadzić ich do zawarcia małżeństwa sakramentalnego przed chrztem dziecka. W wypadku, gdy rodzice żyją bez ślubu kościelnego z powodu przeszkód kanonicznych, należy żądać oświadczenia od rodziców dziecka i chrzestnych, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej.

Rodzice chrzestni:

1. Posiadają zaświadczenie z parafii zamieszkania, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami.
  2. Uczestniczą w konferencji przed chrztem św.
  3. Przedstawiają zaświadczenie ważnie odbytej spowiedzi św.
  4. Młodzież przedstawia zaświadczenie o aktualnym uczęszczaniu na katechizację.
  5. Przynoszą na chrzest świecę i białą szatę.

W dniu chrztu św.:

1. Rodzice lub chrzestni zgłaszają się do zakrystii i składają brakujące podpisy, chrzestni, którzy nie uczestniczyli w naszej parafii w konferencji przedchrzcielnej przynoszą zaświadczenie, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami oraz zaświadczenie o odbytej spowiedzi św.
  2. Fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani ukończyć kurs i otrzymać pisemne upoważnienie. Ponadto winni zgłosić się do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej posługi.

Nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi następujące osoby:

1. Nieochrzczone.
  2. Należące do jakiejś sekty religijnej.
  3. Które publicznie zaparły się wiary.
  4. Które są wrogo ustosunkowane do wiary i religii.
  5. Będące publicznymi, jawnymi grzesznikami.
  6. Żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego.

Obowiązki rodziców dziecka:

• przygotowują się do chrztu dziecka,
  • są obecni,
  • przynoszą niemowlę do kościoła,
  • publicznie proszą o chrzest,
  • kreślą znak krzyża na czole dziecka,
  • wyrzekają się szatana,
  • składają wyznanie wiary,
  • otrzymują specjalne błogosławieństwo,
  • doprowadzają dziecko po chrzcie do poznania Boga (spowiedź św, I Komunia św., bierzmowanie),
  • są świadkami wiary dla dziecka,
  • przekazują wiarę wtedy, kiedy nią żyją na co dzień,
  • spełniają obowiązki religijne (codzienna modlitwa, niedzielna Msza św., sakramenty św.),
  • razem modlą się z dzieckiem i za dziecko,
  • wyjaśniają dziecku odpowiednie znaki religijne, znaczenie świąt i przygotowują się do nich,
  • obchodzą z dzieckiem rocznice chrztu,
  • świętują dzień Patrona,
  • uczą miłości bliźniego (brak kłótni w domu, sąsiedztwie, pomoc sąsiedzka, przebaczenie, uczciwość szacunek dla starszych),
  • zawierzają dziecko Bogu:

"Chcę dla mego dziecka tego, czego Ty, Panie, chcesz. Chcę być narzędziem w Twoich rękach". "Wiem, że to dziecko jest Twoją własnością. Ty je kochasz bardziej niż ja. Ty chcesz jego dobra bardziej niż ja i Ty, Boże, troszczysz się o nie bardziej nią ja. Prowadź je Twoją drogą i spraw, abym moimi decyzjami nie krzyżował Twoich mądrych planów.

Obowiązki rodziców chrzestnych:

• wyznaczeni przez rodziców
  • przyjęli sakramenty: chrzest, eucharystia, bierzmowanie
  • nie są ojcem ani matką przyjmującego chrzest
  • należą do Kościoła katolickiego
  • jeśli są małżonkami, to żyją w sakramentalnym małżeństwie
  • wyrzekają się szatana
  • wyznają wiarę Kościoła, w której dziecko otrzymuje chrzest
  • otrzymują specjalne błogosławieństwo
  • trzymają świecę i podają białą szatkę do chrztu
  • pomagają w chrześcijańskim wychowaniu dziecka
  • prowadzą autentyczne życie chrześcijańskie